Güzel Sanatlar Fakültesiİç Mimarlık

İç Mimarlık

Sergiler

'SONDAN BİR ÖNCE' Tasarım Sergisi

'SONDAN BİR ÖNCE' tasarım sergisi 4.sınıf öğrencilerinin 'Çift İşlevli Mekan Tasarımı' ve 'Stant Tasarımı' projelerini içermekte. Sergilenen projeler Prof.Meltem Eti Proto, Öğr.Gör.Jülide Arslan, Arş.Gör.Ceren Koç yönetiminde yürütülen proje dersinde yapılan çalışmalardan oluşuyor.   


Sergi açılışında 'Sergide Eli Olanlar' birer renk seçerek afiş üzerine el basıp ortak bir afiş çalışması ile açılışı renklendirdiler. Çalışmalar arasında özgün stant tasarımları, Taksim Tramvay deposu binasına çift işlev önermeleri, detay çözümleri, konsept anlatımlar, maket çalışmaları yer alıyor. Sergi, 23 Mart-13 Nisan tarihleri arasında İç Mimarlık Bölüm katında izlenebilir.


Sergide yer alan projeler için tıklayınız..

 

 

 

 
 

 


 'MÜGSF İçmimarık Bölümü Sınıflarına Yönelik Tabure Tasarımı' Sergisi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık Bölümü 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi IM212 İçmimarlık Tasarım II dersi kapsamında öğrencilerin Prof. Yalçın Özel, Öğr. Gör. Tonguç Tokol ve Arş. Gör. Refia Anıl Ağrılı yürütücülüğünde hazırlamış oldukları "MÜGSF İçmimarık Bölümü Sınıflarına Yönelik Tabure Tasarımı" proje konulu sergi 15 Şubat 2016 tarihinde İçmimarlık Bölümü Koridor Sergi Alanı'nda açıldı. Sergi 16 Mart 2016 tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacaktır.
 

Katılımcılar
Ali Can Gül / Arzum Öztürk / Ayşe Adıgüzel / Begüm Batur / Burhan Çakıroğlu / Büşra Güneş / Bünyamin Taylan / Büşra Balota / Büşra Memük / Çağla Köseoğlu / Engin Demirkasaoğlu / Fatih Çukur / Gizem Demir / 
Haluk Çakır / Hande Taşkın / Hasan Çakmak / Jülide Nesrin Dündar / Medet Gençalp / Mehmet Emre Ermiş / Mehmet Macid Aksu / Merve Sancak / Merve Yılmaz / Nahide Taşdelen / Öykü Şefika Ulu / Özgenur Sarıçayır / Özlem Kale / Pınar Özer / Sefa Çavdar / Yaşar Güney 

 


sergi1           

sergi2


'MOBİLYAYI BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞI // TAKE THE FURNITURE TO THE NEXT LEVEL' Sergisi

MOBİLYAYI BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞI // TAKE THE FURNITURE TO THE NEXT LEVEL' sergisinde yer alan tasarımlar özgür düşünce ve gelecek odaklı, yenilikçi, özgün mobilya önermeleri // Kullanım alanları; Teknik olarak akıllı tasarım hedeflenirken aynı zamanda geleceği tartışan yaşam veya ofis çevrelerine odaklanmakta. 2 Kasım 2015 tarihinde açılan sergide proje ve mobilya prototipleri yer almakta. 

3.sınıf Serbest Mobilya Tasarımı dersinde Prof.Meltem Eti Proto, Öğr.Gör.Seylan Çalışkan Öztürk, Arş.Gör.Ceren Koç yönetiminde yürütülen proje sergisi İç Mimarlık Bölümü'nde 2 Aralık 2015 tarihine kadar izlenebilir.

 

 

 

 

 


"4 Yıl" Sergisi

2013-2014 ve 2014-2015 eğitim-öğretim yıllarında gerçekleştirilmiş çalışmaları kapsayan ve 4 yıllık eğitim sürecini içine alan “4 Yıl” sergisi 13 Mayıs 2015 – 8 Haziran 2015 tarihleri arasında bölümümüzde sergilenmektedir.

Sergilenen çalışmaların gerçekleştirildikleri dersler ve yürütücüleri:

1.     İçmimarlık Temel Tasarım I-II

       Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın

       Arş. Gör. İlayda Karabatak // Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu

         Temel Sanat Eğitimi I-II

       Öğr. Gör. Ünsal Bahtiyar

2.     İçmimarlık Tasarım I

       Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın

       Arş. Gör. İlayda Karabatak // Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu

         İçmimarlık Tasarım II

       Prof. Yalçın Özel // Öğr. Gör. Tonguç Tokol

       Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu // Arş. Gör. Refia Anıl Ağrılı

         Görsel Anlatım Teknikleri I-II

       Yrd. Doç. Ayşe Dora Erdilek

3.     Özel Çevrelerde Mobilya Tasarımı I-II

       Prof. Yalçın Özel

       Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu // Arş. Gör. Refia Anıl Ağrılı

         Serbest Mobilya Tasarımı I-II

       Prof. Meltem Eti Proto

       Arş. Gör. Seylan Öztürk // Arş. Gör. Ceren Koç

         Özel Çevreler I-II

       Yrd. Doç. Ayşe Dora Erdilek

         Genel Çevreler I-II

       Yrd. Doç. Müge Göker Paktaş

         Tasarım Kuram ve Yöntemleri IV

       Yrd. Doç. Müge Göker Paktaş

4.     Çevre Tasarımında Güncel Eğilimler I-II

       Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın

       Arş. Gör. İlayda Karabatak

         Serbest Mobilya Tasarımı III-IV

       Prof. Meltem Eti Proto

       Arş. Gör. Seylan Öztürk // Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu // Arş. Gör. Ceren Koç

          Yat Tasarımı

       Tonguç Tokol

  

 

 

 

 

 


 '2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı İç Mimarlık Tasarım II dersi Öğrenci Projeleri' Sergisi

Prof. Yalçın Özel, Öğr. Gör. Tonguç Tokol ve Arş. Gör. Seden Odabaşıoğlu’nun yönetimindeki İçmimarlık Bölümü İçmimarlık Tasarım II dersi kapsamında, 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi 2.sınıf öğrencilerinin yapmış oldukları “Genç Odasına Yönelik Mobilya Tasarım”ları 25 Şubat 2015-18 Mart 2015 tarihleri arasında bölümümüzde sergilenmektedir.

 

 


 Tonguç Tokol "Onbirartıbir" Tasarım Sergisi

Bölümümüz Öğretim Elemanı Öğr.Gör.Tonguç Tokol'un ilk kişisel tasarım sergisi "Onbirartıbir" 14 - 30 Ocak 2015 tarihleri arasında bölümümüzün sergi alanında  gerçekleşti. Ağırlıklı olarak oturma elemanı tasarımlarından oluşan sergideki koltuk, sandalye ve sehpa çalışmalarında geoemtrik formlardan çıkışlı bir tasarım yöntemi izledi. Sergideki on iki tasarımdan on birinin detayında üçgen formun etkisi baskın. Sergi "Onbirartıbir" adını da buradan almakta.

 

 

 


2.İstanbul Tasarım Bienali (1 Kasım - 14 Aralık 2014)

2. Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali "Akademi Programı"na, Fakültemizin Heykel, Tekstil ve Temel Eğitim Bölümleri ile birlikte biz de katıldık. Sergimiz 1 Kasım -14 Aralık 2014 tarihleri arasında Antrepo 7'de gerçekleşti.

Sergiyle ilgili fotoğraflar için tıklayınız.


 

"OLED ile Tasarım" Sergisi

OLED ile Tasarım Sergisi Prof.Meltem Eti Proto, Arş.Gör.Seylan Öztürk ve Arş.Gör.Refia Anıl Ağrılı'nın yönetimindeki Serbest Mobilya Tasarımı derslerinde 2013-2014 akademik yılı içinde yapılmış olan öğrenci projelerini içermektedir. Natevo firmasının sürdürülebilirlik, sağlam üretim, crowdfunding ve web paylaşımı karışımı "içsel ışık" konsepti bu sergide yer alan proje çalışmasının konusu olarak seçilmiştir. Tasarımlar ışığı görme ve kullanma biçimimize yeni önermelerde bulunmaktadır.

 

  


 

Yat Tasarımı Sergisi (20 Nisan-30 Mayıs 2014)

Yat Tasarımı Sergisi, İç Mimarlık Bölümü Yat Tasarımı seçmeli dersini alan 4. sınıf öğrencilerinin yapmış oldukları dönem sonu ödevlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada Türk ya da yabancı bir yat tasarımcısının uygulanmış bir tasarımı ele alınarak tasarımcı ve tasarımı ile ilgili bilgileri içeren ve görsellerle zenginleştirilen bir tanıtım paftası hazırlanmıştır. Yat tasarımıyla ilgili temel bilgilerin verildiği dersi pekiştiren araştırma niteliğindeki bu çalışmaların sergilenmesi sonraki yıllarda bu alana yönelmek isteyen öğrencilerin konuya bilinçli bir yaklaşımda bulunmalarını sağlamaktadır.


"Düşünceden Tasarıma" Sergisi (4-28 Mart 2014)
 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Acıbadem Kampüsü Ana Galerisinde eğitim yılı boyunca periyodik aralıklarla açılan farklı sergilerle, yaratıcı düşüncelerini tasarıma ve sanat nesnesine dönüştüren öğrencilere okul içinde üretimlerini paylaşma ve fakülteye gelen izleyicilere de gösterme imkanı sunuyor.
 
‘DÜŞÜNCEDEN TASARIMA’ adlı sergi de bu doğrultuda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünün dört yıla yayılan eğitim sürecini özetliyordu. Sergi, iç mimarlık eğitiminde, yaratıcı düşüncenin tasarıma dönüşümünü izlemek; form, işlev, konstrüksiyon, malzeme, renk bilgisi ile desteklenen tasarımlarda sanat ve tasarımın birbirlerinden beslendiğine tanık olmak ve iç mimarlığın yakın disiplinlerle olan ilişkisini yerinde tespit etmek açısından da ayrı bir anlam ve önem taşıyordu.
 
Sergide yer alan öğrenci işleri; 1.2.,3. ve 4. sınıf eğitimlerini kapsıyordu. Tasarım, uygulama, teori, teknik ders içerikleri kapsamında,  yapılan çalışmalar sergilendi.
 
Sergide; öğrenci işleri ile birlikte; 2008 yılında bölümün Öğretim Üyeleri tarafından başlatılan Bilimsel Araştırmalar Projesi süreci ve sonuçlarına ilişkin çalışmalar yer aldı. Bu proje kapsamında öğrenciler tarafından yapılan mobilya prototipleri, fakültenin Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu disiplininden gelen uygulamacı yönünün eğitimdeki vurgusuna verilen öneme dikkat çekiyordu ve bu ruh serginin tümünde gözlemlenebiliyordu.
 
Sergi dört yıl boyunca öğrencilerin edindiği bilgi ve deneyimleri görünürlüğe kavuştururken; Bilimsel Araştırmalar Projesi’nin sergilenen sonuçları, ideal atölye koşullarında fikir aşamasından somut forma dönüşüm, prototip çalışması geri besleme verileri ve eğitimde kazanımlar sağlanması konularını izleyici ile paylaşıyordu. Günümüzde İç Mimarlık eğitimi pek çok kurumda verilmekte ve her birinde farklı sistemler uygulanmakta. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü altmış yıla yakın deneyimi ile tasarım ve sanatı birbirine sıkı sıkı bağlayarak ilerleyen bir bölüm.

Sergi ile ilgili haberler için tıklayınız: Arkitera, 'Tasarım' dergisi.


  

'2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı İç Mimarlık Tasarım II Dersi Öğrenci Projeleri' Sergisi

Prof. Yalçın Özel ve Arş. Gör. Seylan Öztürk’ün yönetimindeki İç Mimarlık Bölümü İç Mimarlık Tasarım II dersi kapsamında, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi 2.sınıf öğrencilerinin yapmış olduğu “Konutta Genç Odasına Yönelik Kitaplık ve Çalışma Masası Tasarımları” 23 Aralık 2013-12 Ocak 2014 tarihleri arasında bölümümüzde sergilenmektedir.

 


'2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Özel Çevrede Mobilya Tasarımı I-II Dersleri Öğrenci Projeleri' Sergisi

Prof.Yalçın Özel ve Arş. Gör. Seylan Öztürk’ün yönetimindeki İç Mimarlık Bölümü Özel Çevrede Mobilya Tasarımı I-II dersleri kapsamında, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Güz ve Bahar Dönemi 1.,2.,3. ve 4. grup öğrencilerinin yapmış olduğu “Konut Yatma Çevresinde Kullanılmak Üzere Yatak, Komodin, Giysi Dolabı Tasarımları” 23 Ekim 2013-29 Kasım 2013 tarihleri arasında bölümümüzde sergilenmektedir. Proje kapsamında öğrenciler konsept, form, işlev, ölçü, malzeme, renk, konstrüksiyon ve uygulamaya yönelik çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını poster ve tasarlanan mobilyaların ön, yan, üst görünüş, kesit ve perspektiflerini içeren teknik paftalarla sunmuşlardır.


 

“SALGIN MUTLULUK-SOKAK MOBİLYASI TASARIMI” Bölüm Sergisi (25 Eylül-18 Ekim 2013)

2012-2013 Güz Dönemi’nde Prof.Meltem Eti Proto ve Arş.Gör.Seden Odabaşıoğlu’nun yönetimindeki Serbest Mobilya Tasarımı I-III ve Prof.Yalçın Özel’in yönetimindeki Mobilya Konstrüksiyon III dersleri kapsamında yapılmış, Desall.com ve Farm Cultural Park tarafından düzenlenen Salgın Mutluluk-Sokak Mobilyası Yarışması’nın konusunun ele alındığı öğrenci projeleri 25 Eylül 2013-18 Ekim 2013 tarihleri arasında bölümümüzde sergilenmiştir.

Yarışmayla ilgili bilgi için: http://desall.com/Contest/Epidemic-Happiness/Brief

 


 

'2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı İçmimarlık Tasarım II Dersi Öğrenci Projeleri' Sergisi


Prof. Yalçın Özel, Öğr.Grv. Tonguç Tokol ve Arş.Grv. Seylan Öztürk tarafından yürütülen İçmimarlık Tasarım dersi kapsamında, 2. sınıf öğrencilerinin ürettiği "Genç odasına yönelik çalışma masası" ve "Genç odasına yönelik kitaplık" başlıklı projeler, 17 Mart 2013 tarihine kadar İçmimarlık bölümünde izlenebilir.

 


 

"İstanbul Semtleri/Dünya Mimarları"  Bölüm Sergisi (27 Aralık 2012-31 Ocak 2013)

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında İçmimarlık Bölümü 2.sınıf Mimarlık Yapı Bilgisi dersi kapsamında, İstanbul kentini oluşturan Semt mimarisi araştırılmıştır. Semtin önemli yapılarının tarihçeleri ve çevreye katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında, "Dünya Mimarları" konulu araştırmada mimarların kimlikleri ve yapıtlarına yer verilmiştir. Bu iki başlıktaki çalışmalar, 27 Aralık 2012-31 Ocak 2013 tarihleri arasında bölüm galerisinde sergilenmiştir. 


"KimlikSİZ" sergisi Capitol AVM'de.

 


 


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali kapsamında hazırladığı '‘Her güzelin bir kusuru var’' isimli sergi ile sanat ve tasarım severlerle buluştu.

 

Bu sayfa İç Mimarlık tarafından en son 31.03.2016 10:49:16 tarihinde güncellenmiştir.